AKTUALNOŚCI

27 grudnia 2021

Powstanie wielkopolskie w Ostrowie

Dnia 27 grudnia 2021 roku obchodzimy po raz pierwszy święto państwowe  upamiętniające walkę naszych przodków o wolną Polskę. Wydarzeniem tym był wybuch powstania wielkopolskiego.

Gdy odradzało się  państwo polskie 11 listopada 1918 roku, Wielkopolska nie weszła w jego skład. Do wybuchu powstania przyczynił się znany na całym świecie polski muzyk, patriota Ignacy Paderewski. Przybył on do Poznania 26 grudnia 1918 roku. Zatrzymał się w hotelu Bazar. Stojąc na balkonie wygłosił przemówienie do poznaniaków. Wzywał rodaków do walki o przyłączenie do wolnej Polski. Wzburzeni Niemcy zaczęli atakować Polaków i niszczyć ich flagi. Następnego dnia w Poznaniu wybuchło powstanie, które rozprzestrzeniło się na całą Wielkopolskę.

Walki o nasze miasto Ostrów zaczęły się 31 grudnia 1918 roku. W Sylwestra zebrali się polscy żołnierze z miasta i okolicznych miejscowości. Dołączyła do nich Straż Obywatelska. Do Ostrowa przybył batalion pograniczny ze Szczypiorna. Powstańcy zajęli koszary przy ulicy Kościuszki, dworzec kolejowy, pocztę. Polacy systematycznie rozbrajali Niemców. Zgromadzony tłum mieszkańców Ostrowa  zajmował siedziby wszystkich urzędów. W budynku  Banku Kupieckiego, przy dzisiejszym Placu Rowińskiego, zebrała się ostrowska Rada Ludowa, która ogłosiła wyzwolenie miasta spod okupacji niemieckiej. Polacy rozpoczęli rozmowy ze stacjonującymi w Ostrowie żołnierzami niemieckimi. Po krótkich negocjacjach załoga niemiecka poddała się. Ostrowianie przejęli miasto bez jednego wystrzału. Cała ludność miasta wyszła na ulice świętować odzyskanie niepodległości.

Dnia 1 stycznia 1919 roku przez Ostrów przejeżdżał w drodze do Warszawy Ignacy Paderewski, którego entuzjastycznie powitano w wyzwolonym już mieście. W Ostrowie rozprawiono się ze znienawidzonymi symbolami pruskiego ucisku. Usuwano niemieckie orły i flagi z urzędowych gmachów. Polacy zburzyli też dwa pruskie pomniki stojące w rynku. Niemcy budowali je, aby upamiętniły chwałę dynastii Hohenzollernów. Była to tzw. Kolumna Zwycięstwa, gloryfikująca pruskie zwycięstwo w wojnie z Francją w latach 1870 – 1871 oraz pomnik pierwszego cesarza zjednoczonych Niemiec Wilhelma I. 

Opinia międzynarodowa uznała Wielkopolskę za ziemię należącą do Polski 16 lutego 1919 roku na mocy rozejmu w Trewirze. Stan ten potwierdził traktat wersalski podpisany 28 czerwca 1919 roku pod Paryżem. W ten sposób definitywnie zakończyła się droga Ostrowa Wielkopolskiego do niepodległej Polski. Trwała 125 lat, a osiągnięty rezultat był marzeniem wielu pokoleń, które będąc Polakami rodziły się i umierały na terenie wrogiego państwa. 

Dziś w Zespole Szkół Usługowych pamiętamy, że było to jedyne wygrane powstanie w polskich dziejach. Nie zapominamy również o zburzonych niemieckich pomnikach, które możemy nadal oglądać na starych pocztówkach.

PARTNERZY

 
klasy patronackie w zawodzie: technik żywienia i usług
gastronomicznych,
kucharz, kelner

    

klasa patronacka w zawodzie:
technik usług fryzjerskich, fryzjer
 
klasy patronackie w zawodach: technik reklamy,
technik fotografii i multimediów